Reciklažno dvorište, smrdljivi bidoni te izmjene prostornog plana u fokusu opatijskih IDS-ovaca

Predstavnici IDS-a

Predstavnici IDS-a

Tražimo da gradsko vijeće izmjeni plan gospodarenjem otpada od 2014. do 2019. godine te da reciklažno dvorište preseli na drugu, po zakonu odgovarajuću lokaciju na području grada Opatije. Također, Mjesni odbor je pripremio dokumente za provedbu peticije koju podržavaju mještani, ali i poslovni subjekti koji žive i rade na području Punta Kolove, istaknuo je Vlado Vošlajer predsjednik mjesnog odbora Punta kolova.

Vlado Vošlajer

Vlado Vošlajer

Opatija – Problematika mjesnih odbora bila je tema jučerašnje tiskovne konferencije koju su sazvali članovi vijeća mjesnih odbora iz redova IDS-a. Naglasak tiskovne bio je na problemima prostorno planskog planiranja, a Vlado Vošlajer predsjednik mjesnog odbora Punta kolova detaljnije je objasnio zatečeno stanje nakon posljednjih izbora.

– U našem mjesnom odboru za 15 dana planira se početak gradnje reciklažnog dvorišta. Lokacija na kojoj se planira izgraditi dvorište udaljeno je samo 30 metara od mora, na poziciji starog kanalizacijskog kolektora. Prijašnji saziv mjesnog odbora nije reagirao na promjenu urbanističkog plana čime su mnogobrojni stanovnici bili zakinuti za informacije i nisu imali prilike upoznati se s kompletnim procesom koji je trajao tri godine. Ispred MO Punta kolova ovim putem ću uputiti na nedostatke vezane uz već spomenuto reciklažno dvorište. Lokacija na samo 30 metara od mora posljedično može prouzročiti onečišćenje mora, premala udaljenost od kuća u kojima ljudi žive ili se bave turizmom na pojedinim mjestima iznosi samo 20 metara. Ovo je prevrijedna pozicija da bi se skladištilo smeće, dok će manipulacija s vozilima, odnosno ulaz i izlaz kamiona ugrožavati sigurnost prometa na magistralnoj prometnici. Također, parcela je premalena, jer sa svojih 729 kvadrata ne zadovoljava uvijete za reciklažno dvorište, a postoji problem ostavljanja smeća ispred portuna nakon radnog vremena koje je predviđeno u jednoj smjeni, istaknuo je Vlado Vošlajer te prisutne upoznao s određenim propustima.

– Temeljem članka 46. i 47. statuta grada Opatije podsjećamo da se može zatražiti obustava donesenih odluka. Zbog provedbe zakona na temelju kojega je taj plan donesen, ovim putem tražimo da se u predviđenom roku za to uklone nedostaci. Naime, u planu grada stoji da je kvadratura terena 1192 metara kvadratnih, a u vlasničkom listu piše da je 729 kvadrata, a niti jedan od postojeća dva objekta nisu ucrtana, dok u vlasničkom listu piše da je šuma. Tražimo da gradsko vijeće izmjeni plan gospodarenjem otpada od 2014. do 2019. godine te da reciklažno dvorište preseli na drugu, po zakonu odgovarajuću lokaciju na području grada Opatije. Također, Mjesni odbor je pripremio dokumente za provedbu peticije koju podržavaju mještani, ali i poslovni subjekti koji žive i rade na području Punta Kolove, rezimirao je Vošlajer.

Marin Starčić

Marin Starčić

Prostorno planske problematike dotaknuo se i Marin Starčić, predsjednik mjesnog odbora Ičići, koji je prozvao aktualnu vlast zbog ponovnog procesa izmjena i dopuna urbanističkog plana Grada Opatije.

– Obzirom da je najavljena izmjena i dopuna urbanističkog plana grada Opatije sada ponovo imamo mogućnost da se pronađe neka nova lokacija i da se kroz nekoliko mjeseci iskristalizira ova situacija i potencijalna nova lokacija za reciklažno dvorište. Volio bih skrenuti pažnju na ponovno mijenjanje urbanističkog plana Opatije, a ovim putem želim poručit svima da ćemo kao mjesni odbor učinit sve da spriječimo preizgrađenost našeg mjesta, kao što smo učinili i posljednjih godina, istaknuo je Starčić.

Kako je istaknuto na tiskovnoj, predstavnici IDS-a tražit će da se u sve prostorno planske aktivnosti uključe i predsjednici odnosno članovi mjesnih odbora u rad komisije za prostorno plansko planiranje, a pritom su naveli pozitivan primjer crpne stanice u Iki.

Mladen Žigulić, jedan od predsjednika s najdužim stažem na čelu mjesnog odbora, istaknuo je problematiku i nedovoljno precizirane zadatke i mogućnosti djelovanja unutar vijeća mjesnih odbora te aktualizirao problem sa neugodnim mirisima oko ugostiteljskih objekata.

Jadran Rubeša i Mladen Žigulić

Jadran Rubeša i Mladen Žigulić

– Kada idete određenim ulicama kroz naš grad kante za smeće toliko zaudaraju da je to neizdrživo. Biootpad stvara veliki problem svim stanovnicima, i bez obzira na promptne reakcije dežurnih ekipa ovo postaje veliki problem. Ovom problemu trebalo bi se posebno posvetiti i predložit ću mjerodavnima da ‘pređemo granicu’ i da vidimo kako su naši susjedi riješili taj problem. Ne trebamo ništa izmišljati, trebamo samo uzeti pozitivne prakse iz drugih sredina koje su taj problem riješile, dodao je Mladen Žigulić.

Predsjednik opatijskog IDS-a, Jadran Rubeša, najavio je koordinacije članova mjesnih odbora kako bi sinergijski mogli djelovati prema višim instancama unutar grada, ali i razmijeniti iskustva s terena.

– Ovim putem pozivam sve predsjednike i članove mjesnih odbora s područja grada Opatije da se pridruže našoj inicijativi i da zajedničkim djelovanjem krenemo u rješavanje nagomilanih problema, rezimirao je Rubeša.

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net