Otpad ostao najveći problem za građane: Predstavljeni rezultati poziva Zelenom telefonu @ Opatija

ARHIVA

ARHIVA

Pored prijava divljih odlagališta otpada iz godine u godinu raste i broj onih koje se odnose na upite vezane za odlaganje i zbrinjavanje pojedinih vrsta otpada kao što su stari kućanski aparati, tekstil, stari lijekovi, boje i lakovi i slično, koje ukazuju da se kod građana povećava razina svijesti o potrebi pravilnog zbrinjavanja otpada.

Opatija – Zeleni telefon je svojevrsna ”ekološka hitna služba” na kojoj građani diljem Hrvatske mogu prijavljivati probleme koje su primijetili u okolišu. Na području Liburnije i Rijeke, o Zelenom telefonu brine udruga Žmergo, a tijekom 2016. godine građani su uputili ukupno 99 prijava, od kojih se 58 posto odnosi na otpad.

– Kao što je slučaj i kod Mreže Zelenih telefona jest kontinuirano velik broj prijava u kategoriji otpad. Tako se je tijekom 2015. godine čak 62 posto od ukupnog broja prijava odnosio upravo na ovu kategoriju. Unutar ove kategorije suočavano se istim tipom prijava kao i kolege iz Mreže. Ta je brojka na razini prethodnih godina što nam pokazuje kako problemi s otpadom već niz godina izazivaju najveću pozornost kod građana. No, važno je naglasiti da pored prijava divljih odlagališta otpada iz godine u godinu raste i broj onih koje se odnose na upite vezane za odlaganje i zbrinjavanje pojedinih vrsta otpada kao što su stari kućanski aparati, tekstil, stari lijekovi, boje i lakovi i slično, koje nam govore da se kod građana povećava razina svijesti o potrebi pravilnog zbrinjavanja otpada, kazala je Ana Golja iz udruge Žmergo.

Prema njenim riječima, od ostalih kategorija najviše se ističe ”voda – more” i ”zelenilo”. More je vezano uz u više navrata prijavljen izljev katrana u Urinju, ali i na smeđe mrlje koje su se usred velikih kiša pojavile na moru (Rijeka, Opatija i Kostrena). Prijave u kategoriji zelenilo uglavnom su se odnosile na probleme vezane za privatne i javne zelene površine, primjerice rušenja stabala.

– Pod kategoriju RAZNO uglavnom spadaju pitanja kako se dobije ekološki certifikat ili gdje se mogu nabaviti ekološki proizvodi što govori o sve većoj svijesti građana i poljoprivrednika o važnosti ekološke poljoprivrede. Iako je cilj Zelenih telefona da potakne građane na aktivno sudjelovanje i samostalno sudjelovanje u rješavanju problema u okolišu činjenica je da su najveći dio prijava aktivisti Zelenih telefona prenosili nadležnim institucijama i rješavali samostalno, kazala je Golja.

Istaknula je kako je u tom razdoblju čak 70 posto prijava bilo anonimno, što sugerira na strah od javnog istupanja prisutan kod građana.

– U Žmergu većina poziva dolazi iz bliže okolice, područje Liburnije (Opatija, Rijeka, Kostrena), gotovo pa podjednako iz urbanih i ruralnih sredina. Zeleni telefon Udruge Žmergo prvi put je zazvonio na Svjetski dan zaštite okoliša 5. lipnja 1995. godine i do danas je na Zeleni telefon Udruge Žmergo pristiglo ukupno 1228 prijava građana. U početku je Zeleni telefon Žmerga pokrivao područje grada Opatije te se polako područje širio da bi od 1998. godine pokrio cijelo područje Primorsko-goranske županije. Statistike poziva kroz godine pokazuju izrazito mali broj prijava van područja Liburnije. Mišljenja smo da je razlog tome neinformiranost tamošnjih građana o postojanju Zelenog telefona Udruge Žmergo stoga nam je cilj što više se približiti lokalnoj zajednici kako bi ih potaknuli na aktivnije sudjelovanje u rješavanju pitanja vezanih za okoliš i prirodu, kazala je Golja.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net