Osnovna škola Viktora Cara Emina priključila se pilot-projektu e-škola @ Lovran

Arhiva: OŠ Viktora Cara Emina

Arhiva: OŠ Viktora Cara Emina

Projekt će školama donijeti i novu opremu, optičku vezu za škole, odnosno širokopojasni pristup mreži, a novcem će biti pokrivena i edukacija nastavnika te ostalog osoblja u školi.

Lovran – Osnovna škola Viktora Cara Emina iz Lovrana jedna je do 150 škola koje će se tijekom sljedeće tri godine uključiti u projekt ”e-Škole: Razvoj sustava digitalne zrelosti škola”. U prvoj fazi, već na jesen 2015. godine, uključit će se prvih 20 škola, dok će se ostalih 130 škola uključiti početkom 2016. godine.

Među odabranim školama našle su se osnovne škole Klana, Vežica, Gornja Vežica, Pehlin, Ivana Rabljanina Rab, Viktora Cara Emina Lovran i Vladimira Nazora Crikvenica, Željeznička tehnička škola Moravice te Prva riječka hrvatska gimnazija.

Odabirom prvih 150 škola, nacionalni strateški projekt e-Škole kreće u prvu fazu implementacije vrijednu 300 milijuna kuna.

Javni poziv za sudjelovanje u pilot-projektu koji je CARNet objavio u prosincu izazvao je izniman interes škola, jer u relativno kratkom roku prijavilo se 705 škola. Prijavljene škole svojim su odazivom iskazale želju za uvođenjem informacijskih i komunikacijskih tehnologija u svoje obrazovne i poslovne procese. S odabranim školama, kao i njihovim osnivačima, pristupit će se potpisivanju ugovora s definiranim pravima i obvezama prema planu pilot-projekta. Nove škole trebat će pričekati do 2019. godine kada se planira uključivanje sljedećih 700 škola u drugu fazu projekta.

Početna faza pilot-projekta podrazumijeva uvođenje digitalnih sadržaja za prirodoslovno-matematičku i tehničku grupu predmeta, to jest za nastavu matematike, fizike, biologije i kemije, a u 20 osnovnih i srednjih škola u kojima će projekt krenuti od jeseni, digitalna nastava iz tih predmeta najprije će se uvesti u sedmom razredu osnovne i prvom razredu srednje škole.

Kako se budu uključivale i preostale škole, digitalni sadržaji iz tih predmeta bit će dostupni i za učenike osmih razreda osnovne te drugih razreda srednje škole, što znači da bi za dvije godine digitalnu nastavu iz matematike, fizike, biologije i kemije trebali imati učenici u svim pilot-školama, i to od sedmog razreda osnovne do drugog razreda srednje škole.

Projekt će školama donijeti i novu opremu, optičku vezu za škole, odnosno širokopojasni pristup mreži, a novcem će biti pokrivena i edukacija nastavnika te ostalog osoblja u školi. U početku tableti će biti osigurani za nastavnike, a u svakoj pokusnoj školi između jedne i četiri učionice bit će opremljene pametnim ekranima, sustavima za upravljanje učionicom koji trebaju pridonijeti boljoj komunikaciji nastavnika i učenika.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net