Nakon dugog toplog ljeta, očekuje nas vruća jesen – U posjetu kod meteorologa Pomorskog centra Rijeka

Rad Centra koji svakodnevno osigurava kvalitetnu vremensku prognozu o kojoj često ovise i životi sufinanciraju i Primorsko-goranska županija, Grad Opatija i Grad Kastav.

Rijeka – Topla fronta produžit će ljetne dane i zadržati temperature pogodne za kupanje i u rujnu, a nakon dugog toplog ljeta, očekuje nas i jesen s temperaturama višim od prosjeka – kratka je to prognoza troje djelatnika Pomorskog meteorološkog centra Rijeka čije je obnovljene prostore jučer posjetio zamjenik župana Marko Boras Mandić.

Poznati glasovi s radijskih valova Radio Rijeke, koji pripadaju Ivanu Novaku, Danijeli Vlašić i Igoru Horvatu, tako jučer nisu pričali samo o „umjerenim naoblakama“, „toplim frontama“ i „mjestimičnim pljuskovima“, već i o radu samog Centra koji već gotovo 30 godina pruža meteorološke usluge i informacije prilagođene specifičnim potrebama Primorja i Gorskog kotara. Time spašavaju i živote – pravovremena informacija o vremenskim uvjetima većini je tek znak valja li ponijeti kišobran ili sunčane naočale, no dijelu gospodarstva, poljoprivrednicima, ribarima, o kvalitetnoj vremenskoj prognozi ovisi i više od „mokre kose“.

Upravo zato financiranje centra već tri godine – kada je prijetila opasnost od njegova zatvaranja – podupiru Primorsko-goranska županija, Grad Opatija i Grad Kastav.

– Županija za rad Centra izdvaja 65.000 kuna, zajedno s Gradom Kastvom i Opatijom koji izdvajaju dodatnih 65.000 kuna. Kada smo dobili upit prije nekoliko godina, priskočili smo u pomoć iako to nije osnovna djelatnost Županije. Prvi razlog je radio emisija “Vrijeme za vrijeme” koja je dio našeg primorskog identiteta, a drugi što se radi o kvalitetnoj, pravovremenoj i profesionalnoj informaciji koja u primorju pomaže u spašavanju života”, rekao je zamjenik Boras Mandić.

Uspoređujući rad Centra nekad i danas, voditelj Ivan Novak je istaknuo da je nekad bilo bilo manje zahtjevnih upita dok su danas očekivanja ljudi viša jer su prognoze i rezultati kvalitetniji, s više informacija. Primjerice, više nije dovoljno objaviti samo upozorenje o nevremenu, već i točno kada će biti nevrijeme i kakvog intenziteta.

Projekt “Pomorski centar Rijeka” pokrenut je 2015. godine na inicijativu Radio Rijeke. Ugovorom o sufinanciranju Projekta Primorsko-goranska županija, Grad Kastav i Grad Opatija osigurali su sredstva za redovne materijalne troškove rada Centra kao i zapošljavanje još jednog djelatnika Centra – meteorologinje Danijele Vlašić koja, uz kolegu Ivana Novaka, posao izvještavanja o vremenskim prognozama obavlja od svibnja 2015. godine. U ožujku 2016. godine dvojcu meteorologa pridružio se još jedan član – meteorolog Igor Horvat.

DHMZ je kao nacionalna meteorološka i hidrološka služba dio svjetske mreže nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi pod okriljem Svjetske meteorološke organizacije (WMO). Sjedište DHMZ-a je u Zagrebu, a dijelovi DHMZ-a smješteni su u Zagrebu, Splitu, Rijeci te na 34 lokacija diljem Hrvatske gdje su smještene glavne meteorološke postaje i osam radarskih centara.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net