Ma kakva kriza: Proračun Grada u 2016. godini 160 milijuna, a godinu kasnije 200 milijuna kuna @ Opatija

Arhiva

Arhiva

Otkrivaju to podaci jučer objavljeni na gradskim internetskim stranicama u sklopu javnog savjetovanja, tijekom kojeg do 28. studenog svi građani mogu svoje prijedloge za poboljšanje proračuna poslati odgovornim osobama u Gradu.

Opatija – Proračun za iduću, 2015. godinu iznosit će nešto manje od 120 milijuna kuna, što je pad od deset posto u odnosu na aktualnu godinu, no zato nas u naredne dvije godine očekuje silovit rast – prema planu gradske uprave, u 2016. godini Opatija će potrošiti čak 160 milijuna kuna, a 2017. godine proračun bi trebao doseći nevjerojatnih 200 milijuna kuna.

Otkrivaju to podaci jučer objavljeni na gradskim internetskim stranicama u sklopu javnog savjetovanja, tijekom kojeg do 28. studenog svi građani mogu svoje prijedloge za poboljšanje proračuna poslati odgovornim osobama u Gradu.

– Ovogodišnji prijedlog proračuna Grada Opatije za 2015. godinu te projekcija za 2016-2017.godinu po prvi je puta nažalost sastavljen bez smjernica Ministarstva financija te bez ikakvih relevantnih podataka vezanih uz najavljene izmjene poreznih i drugih propisa odnosno njihov učinak na proračune jedinica lokalne samouprave. Pri sastavljanju prijedloga proračuna prihodi su planirani uzimajući u obzir plan za 2014. godinu, kao i ostvarenje proračuna do kraja listopada, a korišteni su i raspoloživi podaci Udruge gradova o pretpostavljenim učincima izmjena poreznih propisa. Prema tim podacima može se očekivati smanjenje prihoda od poreza i prireza na dohodak uslijed smanjenja poreznih osnovica, a s druge strane, kao kompenzacijske mjere očekuju se povećanje udjela lokalne samouprave u porezu na dohodak (sa 56,5 na 60 posto) kao i veći udio JLS u porezu na promet nekretnina (sa 60 na 80 posto), stoji u obrazloženju pada proračunskih prihoda koje potpisuje gradonačelnik Ivo Dujmić.

Rast od čak 80 milijuna kuna u naredne dvije godine, dijelom je planiran povećanjem prihoda od komunalnog doprinosa za oko 15 milijuna kuna, te rasta prihoda od prodaje imovine na čak 27,5 milijuna kuna u 2017. godini. No, najveći dohodak proračunu za dvije godine trebali bi donijeti ”prihodi od pomoći” koji bi trebali narasti sa sadašnjih 10 na čak 50 milijuna kuna. S takvim prihodima financirao bi se čitav niz novih kapitalnih i infrastrukturnih projekata – dovršetak Doma umjetnosti što se financira kreditom, početak izgradnje Dječjeg vrtića koji će se financirati prodajom imovine, izgradnja ”treće ceste”, natkrivanje Ljetne pozornice, izgradnja nove zgrade Doma zdravlja, izgradnja Vatrogasnog doma.

– Dio aktivnosti Grada čiji rezultat nije u cijelosti vidljiv u prijedlogu proračuna i projekcija je potpora realizaciji projekata koji su u skladu sa temeljnim i strateškim ciljevima Grada kao što je izgradnja plaže Slatina uključivo i prostor Pančere, izgradnja garaža na gradskom zemljištu ili proširenje luke Opatija koje bi se kako je planirano trebale realizirati putem koncesije ili nekog drugih načina financiranja od strane realnog sektora, naveo je Dujmić.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net