Legalizacija nezakonito izgrađenih zgrada

Važno je napomenuti da je rok za podnošenje zahtjeva za Rješenje o izvedenom stanju 30. lipnja 2013. No, vremena nije ostalo puno jer proces izrade dokumentacije uzme barem dva mjeseca. Prema tome, sada je vrijeme za djelovanje.

U posljednjih par mjeseci često se susrećemo sa pojmom legalizacije bespravno sagrađenih zgrada. Ukoliko posjedujete kuću, garažu ili pomoćnu zgradu koja nema “papire” zasigurno razmišljate o legalizaciji istog. Međutim, možda je najbolje pojasniti zbog čega je potrebno to učiniti.

Ulaskom u EU Hrvatska mora zadovoljiti određena pravila ponašanja a u to spada i legalnost izgrađenih objekata. Do sada nije bilo većih sankcioniranja prilikom nezakonite izgradnje zgrada. Sve se svodilo na prijetnje, inspekcijske zapisnike, rješenja o rušenju ali prave sankcije su vrlo rijetko primjenjivane. Jedan od razloga što se nije često rušilo objekte je kroničan nedostatak novaca u resornom ministrastvu. No, 6. Kolovoza ove godine donešen je novi zakon o Postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama (NN 86/12) kojim se osiguravaju sredstva za rušenje takvih zgrada. Osim od realne mogućnosti da nezakonito izgrađen objekt bude srušen stvari se dodatno kompliciraju kada takav objekt želite prodati ili pokloniti svojim nasljednicima. Naime, nezakonito izgrađena građevina se neće moći prenijeti na drugog vlasnika čak niti na osnovu ostavinske rasprave a niti založiti u korist hipotekarnog kredita.

Nakon ovog uvoda, logično je da se čovjek zapita posjeduje li legalnu nekretninu?

Ukoliko je građevina izgrađena prije 15. veljače 1968. nemate nikakvih briga, jer se svaka takva građevina smatra legalnom. Važno je da ova zgrada nije dograđivana, dakle da je u onom stanju kakva je bila navedenog datuma. . Zgrade izgrađene nakon tog datuma trebaju imati građevinsku dozvolu. Sastavni dio građevinske dozvole je i arhitektonski projekt iz kojeg je vidljivo da je sve sagrađeno prema dozvoli koja je ishodovana. U slučaju da je u projektu navedeno 100 kvadrata a u stvarnosti imamo 200 ili 300 potrebno je “višak” legalizirati.

Kako legalizirati zgradu?

Ovisno o vrsti građevine, one su podjeljene u četri skupine:
a) Pomoćne zgrade (do 50 m2)
b) Jednostavne zgrade (do 100 m2)
c) Manje zahtjevne zgrade (do 400 m2)
d) Zahtjevne zgrade (više od 400 m2)

Za pomoćne zgrade (garaže, konobe, nadstrešnice i sl.) postupak je jednostavan a komunalni i vodni doprinos se ne naplaćuju. Za ostale skupine potrebno je izraditi geodetsku snimku cijelog objekta i snimku izvedenog stanja. Ove dokumente izrađuju ovlašteni inž. geodezije i građevine odnosno arhitekture. Izrađenu dokumentaciju predaje se zajedno sa zahtjevom i kopijom katastarskog lista nadležnom uredu. Referent koji vodi vaš predmet izlazi na teren da se uvjeri odgovara li predana dokumentacija stanju u stvarnosti. Ukoliko se snimka izvedenog stanja i objekt poklapaju referent dostavlja snimku u jedinicu lokalne samouprave gdje se određuje visina naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru. Po plaćanju te naknade vlasnik zgrade dobija Rješenje o izvedenom stanju pa njegov objekt postaje legalnim. Ostaje još da se plati komunalni i vodni doprinos.Visina iznosa komunalnog doprinosa propisana je odlukom jedinice lokalne samouprave (Općine) a objavljena je u Službenom Listu PGŽ. Doprinos je moguće platiti u ratama i to na rok do 5 godina. Posebnu stavku predstavlja Vodni doprinos koji je definiran Zakonom o vodama te ga se razrezuje u Hrvatskim Vodama ali on se ne može platiti u ratama.

Rokovi

Važno je napomenuti da je rok za podnošenje zahtjeva za Rješenje o izvedenom stanju 30. lipnja 2013. No, vremena nije ostalo puno jer proces izrade dokumentacije uzme barem dva mjeseca. Prema tome, sada je vrijeme za djelovanje. Ovo ne važi za zgrade za koje je građevinska inspekcija donijela rješenje o uklanjanju. Za takve slučajeve je rok 31.12.2012.

Koje se zgrade ne mogu legalizirati?

Legalizirati nije moguće zgrade koje su nezakonito izgrađene poslije 21. lipnja 2011. Sa tim datumom je završeno snimanje svih objekata iz zraka te se prilikom izdavanja Rješenja o izvedenom stanju vodi računa o ovom snimku. Vrlo je izgledno da će onaj tko je gradio ilegalno poslije ovog datuma morati srušiti objekt što je nekoliko puta jeftinija varijanta nego da to učini resorno Ministarstvo. Također, nije moguće legalizirati kamp kućice, barake ni ostale objekte za koje se smatra da nemaju trajan karakter kao niti objekte na pomorskom dobru.

Preporuka:

Ukoliko imate pomoćnu zgradu (konobu, garažu, drvarnicu) koja nije legalno sagrađena sada imate priliku legalizirati je za smješno mali novac obzirom da se ne plaća komunalni i vodni doprinos.

U ovom se tekstu pokušalo na jednostavan i sažet način objasniti proces legalizacije pa nije bilo moguće navesti sve činjenice. Za slučaj da ste zainteresirani za detalje slobodno nazovite na 051 / 620 279 ili 091 / 2965 999. Rado ćemo Vam pomoći u pronalaženju rješenja za vaš objekt.

L.N.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net