Klaudio Jelenić – dobitnik nagrade za životno djelo @ Matulji

Klaudio Jelenić – njegov najdraži ambijent

Dugogodišnji nastavnik u matuljskoj osnovnoj školi, sportski djelatnik te jedan od osnivača Istarskog demokratskog saveza, Klaudio Jelenić, dobitnik je ovogodišnje Nagrade za životno djelo Općine Matulji. U nastavku donosimo cjelovito obrazloženje što ga je sastavilo Planinarsko društvo ”Lisina”, koje je Jelenića i predložilo za ovu visoku nagradu.

Od svog dolaska 1967. godine na rad u našu osmogodišnju školu u Matuljima, pa sve do današnjeg dana; Jelenić Klaudio sinonim je rada sa mladima i njihovog odgoja. Više od četrdeset godina svoga rada i života, utkao je u naraštaje mladih ljudi. Više od četrdeset godina samoprijegornog rada. U profesionalnoj karijeri, u svome zvanju učitelja, postigao je maksimum. Niti odlazak u zasluženu mirovinu 2005. godine nije prekinuo njegov rad sa mladima. I ako je po profesiji predodređen da odgaja mlade ljude, ono što je u proteklih više od 40 godina činio, daleko nadilazi okvire njegove profesije. Njegov život i rad neizbrisiv je trag, koji seže u sve pore života i rada naše općine!

U svojoj kratkoj, ali plodnoj sportskoj aktivnosti u Matuljima, u rujnu mjesecu 1968. godine postaje član Upravnog odbora Društva za tjelesni odgoj Partizan, osniva košarkašku sekciju, te postaje njenim prvim trenerom. Okuplja brojnu djecu, uči ih prvim košarkaškim koracima, a u takmičarskome djelu postiže izvanredne rezultate. Seniorska ekipa Matulja osvaja 1. mjesto u regionalnoj Hrvatskoj ligi. Dugi je niz godina košarkaški sport u Matuljima ubirao plodove njegovog rada.

U Matuljima je od 1965. godine djelovao izviđački odred Mate Balota. U rad Odreda uključuje se 1970. godine i postaje Starješina III. čete Viktor Car Emin. Starješina cijelog Odreda, koji je u svome sastavu imao 4 čete, postaje nekoliko godina kasnije. Tu je dužnost obnašao sve do 1991. godine, kada izviđačka aktivnost u Matuljima zamire. Za cijelo to razdoblje, tri čete i cijeli Odred, nekoliko su puta proglašavani najboljima u cijeloj izviđačkoj organizaciji u Hrvatskoj. Kroz izviđačku djelatnost posebno se njegovao suživot sa prirodom, socijalizacija, topografija i orjentacija u prirodi, sportske aktivnosti, a napose planinarenje. Više od 20 godina ljetna baza izviđačkog djelovanja bila je u Šobcu kraj Radovljice u Sloveniji. Kao planinarski vodič, Klaudio je uz neizostavnog, nažalost rano preminulog, Lucijana Antoničić – Lučota Martinića na logorovanjima organizirao mnogobrojna planinarenja po slovenskim planinama. Ta ljubav za planinama usađena tih godina, u mnogima traje još i danas.

Takav njegov rad u izviđačkoj organizaciji nije ostao nezamjećen. Za svoj rad višestruko je nagrađivan.

Prazninu koja se pojavila zbog prestanka djelovanja izviđačke organizacije u Matuljima, Klaudio je svih ovih godina popunjavao organizirajući boravak djece gornjega kraja naše općine na višednevnim boravcima na moru i učenju plivanja, te kupanju. Organizirao je ljetovanja, zimovanja i skijanja djece u susjednoj nam Sloveniji. Tako tijekom ljeta svake godine pedesetak djece organizrano boravi u prirodi, a više od 100 djece i njihovih roditelja, u dvije smjene, borave na snjegu. Ogromna većina nas, posljednjih četrdeset godina, svoje prve korake na skijama i snjegu učinili su upravo na izviđačkim i tim zimovanjima.

Početkom 1995. godine Klaudio pokreće osnivanje planinarskog društva Lisina Matulji. Okuplja ”stari” izviđački kadar i započinje sa obnavljanjem organizirane planinarske aktivnosti. Danas, sedamnaest godina kasnije, planinarsko društvo broji 156 članova i spada u aktivnija društva u našoj Općini. I sada je glavni organizator i planer svih aktivnosti u Društvu. Istovremeno sa osnivanjem Društva, pokreće u osmogodišnjoj školi u Matuljima i rad planinarskog podmlatka. Da bi što više motivirao mlade za planinarsku aktivnost, osmislio je Školsku transferzalu, koja povezuje 12 vrhova u našoj i Ličko-senjskoj županiji, te jedan vrh u susjednoj nam Sloveniji. Kao dodatnu motivaciju godine 2007. osmišljava sa profesoricom Begić i Školsku transferzalu 2; sa novih 15 kontrolnih točaka, od Istarske do Zadarske županije. Na tako organizirane planinarske izlete, uz učenike, uključuju se sve više i roditelji.

Na području zaštićenog krajolika Lisina, prolazeći kroz najljepše pejsaže i vrhove, 2001. godine Klaudio trasira i markira planinarsku transferzalu ”Lisinaki put” sa deset kontrolnih točaka. Vrhovi Orjak, Beljač, Črni vrh, Lisina, Šija i Vodička griža tako su dostupni planinarima iz čitave Hrvatske. Tom i tako trasiranom planinarskom transferzalom, planinarsko društvo ”Lisina” Matulji prelazi lokalne okvire i postaje poznato diljem cijele naše domovine, a i šire. Danas ovu transferzalu obilaze i slovenski planinari.

U proljeće 2012. godine u Goriškim Brdima uručeno mu je, od strane Predsjednika odbora za odlikovanja, visoko slovensko planinarsko odličje Zlaten častni znak PZS. Planinarski savez Slovenije, ta krovna organizacija slovenskih planinara, to odlikovanje dodjeljuje i stranim državjanima, a za izvanredne zasluge za napredak, promociju i širenje ugleda planinarske organizacije. Tu čast da prime to odličje do sada su dobile samo Gorska služba spašavanja Nepala, te Gorska služba Spašavanja Švicarske, i kao treći lauerat gospodin Jelenić. Gospodin Jelenić svojim radom, rezultatima rada, načinom života i životnim kredom, ostavlja trajan pečat u odgoju mladih generacija naše Općine.

[nggallery id=602]

Miloš Vrenc / PD Lisina / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net