Gradski proračun i rakija – (Demokratski udovičić II)

kava_urban_sm…eh, taj internet – jedan sasvim neobičan dan, u životu, jednog sasvim obićnog penzionera…
Jučer sam se nakon duljeg vremena spustio u Opatiju do tržnice popuštajući ženinoj upornosti u uvjeravanju da se u Matuljima ne može baš sve kupiti. Prepuštajući joj da samostalno traga za češnjakom ili ″rigicom″ kakvu samo neka njena znanica nudi na našem obnovljenom mrkatu (proziran izgovor da se sretnu neke druge prijateljice), a bez želje za razgledavanjem raskošne ponude na katu tržnice, odoh na kavu do meni mnogo dražeg Tik-Tak-a. Usput kupih Novi list, znajući da će to s češnjakom i ″rigicom″ potrajati.
Pročitavši čak i nadasve zanimljive tekstove poput Objave o ponovnoj javnoj raspravi u jednoj Goranskoj općini i o terminu sprovoda nekog lika iz Jablanca kojega nikada nisam imao prilike susresti u mom životu odlučih ipak prekinuti potragu za češnjakom i ″rigicom″ i htjedoh platiti moju kavu.
″Kafe Van je plaćeno!, a onisti ki ga je platil Van je pustil ovi buletin!″ zacvrkutala je šankerica stavljajući pred mene ceduljicu. Na njoj je pisalo:
Kavu sam Vam platio, poštovani profesore (nisam profesor!) za onaj tekst na liburnija.net-u o gradskom proračunu, a imate još jednu gut (!) s rakijicom ako to isto ponovite (objasnite), ali tako da to i moj susjed P. razumije! Uz izraze mog štovanja Vaš nekadašnji učenik M.
Sjetio sam se i vlastitih đačkih dana u kojima je jedna od strašnijih stvari bila činjenica da je trebalo uz brda stripova koje smo ″gutali″ pročitati i poneku knjigu sa popisa obavezne lektire. Sa genijalnošću je graničila naša umješnost
skračivanja sadržaja tih knjiga, no totalni muk bi zavladao nakon onog mučnog pitanja: ″A što je time pisac u stvari mislio iskazati?″.
E pa moj učeniče M! Evo, ne zbog kave s rakijicom (to ne znači da je se odričem), već zbog susjeda P., ali i iz poštovanja prema onima koji su se trudili da nam objasne što je pisac u stvari mislio iskazati:
1. Naši mladići koji su nekad odlazili na studije u Prag, donjeli su i nogometnu loptu uz pravila igre i time bespovratno zaludili narod tom tadašnjom novotarijom.
2. Tomaš G. Masaryk (1850.-1937.), češki političar, uz E.Beneša otac liberalno-socijalne Češke po raspadu Austro-Ugarske poznat je po svojoj izjavi: ″Demokracija, to je dijalog; gdje nema dijaloga, nema ni demokracije!″
3. Udovičić je hrvatski izraz za dijete koje na svijet donosi udovica, dakle žena čiji je muž umro prije no što se njihovo dijete rodilo. Stari Latini su koristili izraz postumus.
Sve ostalo je autorovo viđenje stvari:
Gradski proračun je dijete demokratskog dijaloga između vlasti i oporbe. Njegovim rođenjem se smatra objava u medijima. Demokratski dijalog je u opatijskoj vijećnici umro, a gradski proračun objavljen medijima bez dijaloga i uz bojkotiranje argumenata i mišljenja oporbenih vijećnika je udovičić.
I za kraj: Kad moja žena ponovo ne bude mogla bez domaćeg češnjaka i ″rigice″ sa opatijske tržnice, eto mene u Tik-Taku na kavi s rakijicom. Deponiraj učeniče tvoj novac kod šankerice i ceduljicu da znam da si Ti, a ne susjed P. sada razumio što je pisac u stvari mislio kazati.
Jan Bernd Urban / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net