FOTO: Govorom mržnje ugrožene nacionalne, vjerske, seksualne, ali i intelektualne manjine @ Opatija

DAF, Dani antifašizma u Opatiji 2017 (8), Foto Luigi Opatija, G

Trećeg dana 8. Dana antifašizma u Opatiji održana je u Villi Antonio rasprava u kojoj su uz moderatora Nevena Šantića sudjelovali aktivist Romano Kovač, povjesničar Milivoj Dretar i odvjetnica Vesna Alaburić.

DAF, Dani antifašizma u Opatiji 2017 (8), Foto Luigi Opatija, G

Opatija – Tribinom o govoru mržnje završili su u petak navečer Dani antifašizma u Opatiji. Osmo izdanje manifestacije koju od samog početka organiziraju UABA Opatija i Gimnazija Eugena Kumičića iz Opatije, tijekom tri dana upravo je ovu temu, govora mržnje i načnima na koji se on može suzbijati u javnosti, predstavio na različite načine. Tako je prvog dana prikazan film ”Cyberbully” koji progovara o internetskom nasilju, drugog dana svoju su povelju protiv govora mržnje predstavili opatijski gimnazijalci, a trećeg dana održana je u Villi Antonio rasprava u kojoj su uz moderatora Nevena Šantića sudjelovali aktivist Romano Kovač, povjesničar Milivoj Dretar i odvjetnica Vesna Alaburić.

DAF, Dani antifašizma u Opatiji 2017 (8), Foto Luigi Opatija, G

Na pitanje o tome kako povući granicu između prava na slobodu govora i govora mržnje, panelisti su ponudili zanimljive odgovore, poput onog da se uvede nagrada za gradove u kojima se neće naći grafiti s porukama punim nasilja. Vesna Alaburić istaknula je da sve primjere govora mržnje valja sankionirati, ali da kazneno goniti treba samo one najekstremnije.

Prema ocjenama sudionika, govorom mržnje u Hrvatskoj najugroženije su nacionalne i vjerske manjine, ali sve više i seksualne manjine, dok je posljednjih godina nova pojava govora mržnje protiv intelektualnih manjina.

Dojmove s ovogodišnjih Dana antifašizma pogledajte u fotogaleriji.

Davor Žic / PodUčkun.net
Foto: David K. / Foto Luigi

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net