Foodoris: Ljetne tikvice

foodoris_spageti_tikvica (5)

Kulinarska blogerica Doris Valković za PodUčkun.net svake druge srijede donosi svježe veganske recepte. Više slasnih kreacija dostupno je i na njenom blogu Foodoris. Ovog puta predstavlja namirnicu raznolike primjene – tikvice…

foodoris_brownies_tikvica (1)

Ljeto si je zaista uzelo maha te nam dane ispunjava nesnosnom vrućinom i suncem. Kažu, neće još dugo potrajati no ipak pravo ljetno vrijeme je tu. S ovim vrućinama zaista je upitno kome se još da kuhati, no ipak nešto treba i jesti, zar ne? Danas vam donosim dva recepta u kojima glavnu ulogu igra (ljetna) tikvica, povrće koje svoj vrhunac proživljava upravo sada. Rijetko tko u vrtu ispred/iza kuće ne zasadi ovo lagano, osvježavajuće i ukusno povrće koje se može pripremati na brojne načine. Tikvice su dio brojnih svjetskih kuhinja pa tako i u našoj. Njezino podrijetlo ne može se specificirati no ono što znamo jest da postoje ljetne i zimske. Zimske su deblje kore dok su ljetne tanje i zelene. Botanički one, uz dinju i krastavce, spadaju u skupinu voća no zbog svog neutralnog okusa pripremaju se kao povrće u brojnim slanim ali i slatkim jelima. Dok je kod nas to rijetkost, u talijanskim i francuskim kuhinjama pravi je specijalitet puniti cvjetove tikvice sirom ili ostalim namirnicama blagih okusa.

Tikvice su bogate raznim nutrijentima koji nas hrane i potiču zdravlje organizma (štite srčano-krvožilni sustav). Zbog visokog udjela vode one su izvrsne za dijetalnu prehranu ali i za ljetne dane kada nam je tekućina prijeko potrebna. Kao i u većini voća, najviše nutrijenata se nalazi u kori stoga se preporučuje jesti tikvice neoguljene ali, naravno, dobro oprane. Tikvice također sadrže antioksidanse, vitamin C i beta karoten.

foodoris_brownies_tikvica (4)

U današnjim vremenima navikli smo da nam je sve voće i povrće dostupno kroz cijelu godinu no već sam u nekoliko navrata govorila zašto je potrebno jesti sezonski. Da ponovim, sezonska hrana pruža našem organizmu upravo ono što mu je potrebno u godišnjem dobu u kojem se nalazi – u proljeće povrće i voće nas čisti od štetnih tvari nakupljenih tijekom zime, zimi pak sezonsko povrće i voće djeluje tako da nas štiti od raznih bolesti i jača naš imunitet dok je ljeti prirodno hrana lagana, osvježavajuća (puna tekućine) i često se može jesti sirova. Osim što nam priroda pruža u pravom trenutku ono što nam je potrebno, sezonska hrana je i jeftinija. Tikvice su dostupne kroz cijelu godinu no preporučujem da ih jedete kada im je sezona, od svibnja do kolovoza. U tom periodu guštajte u jeftinim tikvicama i pripremajte ukusne recepte, bilo slane ili slatke.

Kao što sam već spomenula, tikvice su veoma zahvalna namirnica. Od njih se može pripremati gotovo sve – juhe (bilo kuhane ili sirove, guste ili rijetke), grilati ih, peći, pohati, puniti (recept za punjene tikvice pogledajte klikom ovdje), pripremati carpaccio (tanko narezati na ploškice i začiniti te dodati orašide, začinsko bilje i sl.), naribati ih i staviti u smjesu za palačinke ili polpete, pripremati s rižom i ostalim žitaricama, pripremati namaze itd. Danas vam donosim recepte za pomalo neuobičajeno korištenje tikvica koje vam može poslužiti kao još jedna u nizu brojnih ideja za njihovu pripremu.

Pesto trapanese prvi sam put jela u mjestu Trapani na Siciliji. Lokalci se diče svojim pestom i najčešće ga služe uz domaću paštu koja nalikuje fužima. Odmah sam se zaljubila u ovaj pesto jer nema onu jačinu koju ima pesto genovese. Pripremljen je od bosiljka, pomidora i badema. Pesto možete servirati uz klasičnu paštu no potičem vas da probate i varijantu sa špagetima od tikvica koje su vrlo lagano ljetno jelo bez paljenja štednjaka.

Osim špageta od tikvica s pestom trapanese tu je i recept za veganske browniese s tikvicama. Tikvice browniesima i muffinima donose sočnost stoga su odlične u biskvitnim kolačima a u kombinaciji s kakaom nećete niti primijetiti da jedete zdravo…

foodoris_spageti_tikvica (3)

ŠPAGETI OD TIKVICA S PESTOM TRAPANESE
Recept (2 serviranja):
• 2 velika pomidora
• 1 velika tikvica
• 100 g blanširanih badema
• 2 češnja češnjaka
• šaka svježeg bosiljka
• žlica svježeg ili suhog vlasca (opcionalno)
• nekoliko listova svježeg peršina
• žlica, dvije maslinovog ulja
• sol, papar

Priprema:
Blanširane bademe tostirati na tavi (pripaziti da ne zagore). Postupak tostiranja možete izostaviti no preporučujem ga jer će okus badema više doći do izražaja. Staviti u blender/multipraktik/mikser i izmiksati dok ne dobijete sitne komadiće. Možete bademe samljeti u brašno, ali bolje da ostanu mali komadići kako bi umak bio hrskavije teksture. Staviti bademe sa strane. Pomidore i sve ostale sastojke staviti u b/m/m i miksati sve dok se ne napravi umak. Zatim prebaci u posudu za serviranje i ubaci bademe koji su čekali sa strane. Sve zajedno ručno umiješati uz pomoć žlice/vilice.

Špagete ćete pripremiti tako da tikvicu ogulite od kore (opcionalno) i spiralizirati uz pomoć spiralizatora. Nemate li spiralizator trebat će vam mrvicu više vremena da tikvicu narežete Julienne tehnikom. To je tehnika rezanja povrća gdje se tikvice, paprike, mrkve i slično povrće reže po dužini, vrlo tanko i istom dužinom. Narezati tikvice tom tehnikom računajući da odrezani dijelovi moraju biti debljine špageta. Spiralizirane/narezane tikvice poslužiti s pestom te ukrasiti svježim bosiljkom.

BROWNIESI S TIKVICAMA
Sastojci:
• 250 g kokosovog šećera
• 125 ml šalice kokosovog ulja (otopljenog)
• 300 g integralnog ili polubijelog brašna Tip. 850
• 30 g sirovog kakao praha
• 300 g naribanih i ocijeđenih tikvica
• 2 žličice praha vanilije
• prstohvat soli
• 1 + ½ žličice praška za pecivo
• 1 veganska čokolada ili čokolada s visokim postotkom kakaa

Priprema:
Pomiješati kokosov šećer, kokosovo ulje i brašno. U drugu posudu pomiješati kakao prah, tikvice, vaniliju, sol i prašak za pecivo. Prebaciti obje smjese u multipraktik i miksati dok ne dobijete gustu, mokru smjesu bez grudica. Smjesu staviti u manji kalup za pečenje kojeg ste prije nauljili ili obložili papirom za pečenje. Poravnati smjesu i staviti peći u zagrijanu pećnicu na 170 stupnjeva, otprilike 45 minuta (sve dok čačkalica ne izađe suha). Pustiti da se 10-ak minuta kolač ohladi u kalupu te izvaditi i pustiti da se ohladi do kraja na rešetki. Narezati na kocke i servirati uz (veganski) šlag ili voće. Želite li da kolač bude 100% veganski, napravite šlag od indijskih oraščića i servirajte na vrh kolača.

foodoris_brownies_tikvica (3)

ŠLAG OD INDIJSKIH ORAŠČIĆA
Sastojci:
• 2 šalice indijskih oraščića
• 1 šalica vode
• prstohvat soli
• 1 žlica agavinog sirupa ili šećera breze ili slični prirodni zaslađivač

Priprema:
Sve sastojke staviti u blender/multipraktik i miksati dok se oraščići skroz ne usitne i dođe krema od njih. Staviti u hladnjak na 30 minuta da se malo stisne te potom koristiti prema želji.
Umjesto šlaga od indijskih oraščića postoji i, za vegane i one koji žele probati nešto novo, šlag od kokosa čiji recept možete pogledati klikom ovdje.

U slast!

Želite li mi uputiti komentar, kritiku ili pratiti moje kuživanje, posjetite me na facebook stranici Foodoris, pratite me na instagram profilu Foodoris_ te na blogu istoga imena…

Doris Valković / Foodoris

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net