”Being LGBTIQ in RI“: Tribina o rezultatima istraživanja kvalitete života LGBTIQ osoba u Rijeci i okolici

LGBT_zastava_zajc

Anonimnu anketu od 30-ak pitanja, koja je bila dostupna putem društvenih mreža i tematskih nacionalnih LGBT web stranica, ispunile su 324 osobe, poglavito s područja grada Rijeke i uže okolice te je uglavnom riječ o mladim ispitanicima.

Rijeka – ”Being LGBTIQ in RI“ naziv je tribine što će se u foyeru HNK Ivana pl. Zajca održati u četvrtak, 5. veljače s početkom u 18 sati, a na kojoj će biti prezentirani rezultati istraživanja kvalitete života LGBTIQ osoba u gradu Rijeci i široj okolici.

Na tribini će sudjelovati Antonio Kiselić, predsjednik udruge LGBTIQ+ centar ”Druga Rijeka“; Tomislav Čop, potpredsjednik udruge LGBTIQ+ centar ”Druga Rijeka“, autor istraživačkog upitnika te koordinator istraživanja; dr.sc. Jasminka Juretić, znanstvena novakinja i viša asistentica na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci te Ana Smokrović, magistra kulturologije, asistentica na Odsjeku za kulturalne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.

Cilj istraživanja ”Ispitivanje kvalitete života LGBTIQ osoba u gradu Rijeci i široj okolici“ bio je sakupljanje podataka o kvaliteti života i potrebama riječke LGBT zajednice te o percepciji potrebe osnivanja LGBTIQ centra i njegova rada. Istraživanje je osmišljeno u sklopu djelatnosti udruge LGBTIQ+ centar ”Druga Rijeka“ kao dio aktivnosti strateškog planiranja rada i aktivnosti Udruge, a s ciljem propitivanja problema i potreba LGBTIQ+ zajednice grada kao i percipirane potrebe za osnivanjem LGBTIQ+ centra te ponudom njegovih aktivnosti za korisnike i širu zajednicu.

Anonimnu anketu od 30-ak pitanja, koja je bila dostupna putem društvenih mreža i tematskih nacionalnih LGBT web stranica, ispunile su 324 osobe, poglavito s područja grada Rijeke i uže okolice te je uglavnom riječ o mladim ispitanicima. Broj ispitanika, koji po sebi predstavlja iznimno velik odaziv u redu sličnih istraživanja, posebno reprezentativna količina kvalitetnih povratnih informacija dobivenih putem pitanja otvorenog tipa te indikativna statistika relevantnih odgovora svjedoče o kvaliteti i posebnoj važnosti provedenog istraživanja, čiji će rezultati uvelike utemeljiti daljnje strateške smjernice i osmišljavanje aktivnosti te rad udruge ”LGBTIQ+ centar Druga Rijeka“.

– Istraživanje je primjerice prikazalo kako je većina LGBT osoba s područja grada Rijeke outana samo najbližim prijateljima, kako se uopće se ne osjeća povezano s LGBTIQ zajednicom u Rijeci te kako im je, vezano uz javne aktivnosti LGBTIQ tematike, najviše stalo do društvenih i edukacijskih aktivnosti. Preko 50% ispitanika smatra kako je atmosfera u Rijeci uglavnom ili vrlo povoljna za LGBTIQ osobe, 80% ih smatra kako postoji potreba za osnivanjem LGBTIQ centra u gradu, a 70% njih se u potpunosti slaže s tvrdnjom kako bi Centar svojim radom, aktivnostima i programom bio koristan riječkoj LGBTIQ zajednici. Tek je 6% ispitanika navelo kako ne bi posjećivalo aktivnosti Centra, a preko 70% njih se uglavnom ili u potpunosti slaže s tvrdnjom kako im ne bi smetalo da su neke aktivnosti Centra otvorene za širu društvenu zajednicu. Anketa predstavlja detaljnu sliku s podacima o dobi, rodnoj identifikaciji, seksualnoj orijentaciji, prebivalištu i trenutnom boravištu ispitanika, njihovom stupnju obrazovanja, budućim planovima o životu u gradu Rijeci, stavovima i stanju o/u LGBTIQ zajednici, javnim aktivnostima vezanima uz LGBT problematiku te o kvaliteti života LGBTIQ zajednice grada Rijeke i šire okolice. Time se dokazano i s opravdanjem može tvrditi postojanje velike potrebe za osnivanjem i djelovanjem gradskog LGBTIQ centra s obogaćenjem programa i aktivnosti LGBT problematike i tematike a s ciljem povećanja kvalitete života LGBTIQ osoba u gradu Rijeci i okolici. Uz koristi koje će udruga ”LGBTIQ+ centar Druga Rijeka“ imati od ovog istraživanja u smislu boljeg rukovođenja svojim radom, programskim planiranjem i upravljanjem te slično, smatra se kako bi javno prezentiranje rezultata ovog istraživanja unaprijedilo društvenu svijest o vidljivosti i potrebama LGBTIQ osoba grada Rijeke i okolice, utjecalo na šire osvještenje problema homofobije u društvu te razbilo neke od ustaljenih stereotipnih stavova i predrasuda o LGBTIQ zajednici, poručili su iz Zajca.

I. Mellor / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net